Súdy podľa štatistickej ročenky Ministerstva spravodlivosti za rok 2024 rozviedli 8 397 manželstiev, čo predstavuje 90,64 percenta z počtu podaných návrhov na rozvod manželstva. Na okresné súdy došlo spolu 10 448 návrhov na rozvod manželstva. Je to o 126 návrhov viac ako v roku 2023.

V sledovanom období piatich rokov je to nárast o 0,51 percenta oproti roku 2020.

Z rozvedených manželstiev bolo vlani až 4 986 (52,65 percenta) s maloletými deťmi. Najväčší podiel rozvodov tvorili rodiny s jedným dieťaťom, ktoré predstavovali 51,30 percenta zo všetkých rozvedených manželstiev s maloletými deťmi.

Problém je, že prístup k rozvodom sa stal čisto formalistický. Nepoznáme čísla o tom, koľko párov po rozvode spolu ďalej žije, nevieme, koľko rozvedených patrí k chudobnejším ľuďom, ktorým by pomohla ekonomická pomoc, nevieme, či sa ľuďom v núdzi dostalo vôbec nejakej pomoci, ani ako hodnotia toto životné rozhodnutie oni sami po pár rokoch.

Vieme ale, že súdy už rozvádzajú manželské páry už na prvom konaní.

To, čo o rozvodoch vieme, sú v podstate veľmi formálne veci, floskuly, za ktoré sa dá skryť hocičo. Ide o vážnu vec, pretože existuje sociologicky podoprený predpoklad, že významná časť rozvedených a najmä detí sa po rozvode ocitne v sociálne ťažšej situácii.