4 min čítania16. júl 2025

Prečo sú Trumpove vyzbrojovanie Kyjeva a päťdesiatdňové ultimátum bezzubé

Podľa správ od troch zdrojov agentúry Reuters blízkych Kremľu sa Putin hrozieb Trumpa nezľakol a má v úmysle pokračovať v útočení na Ukrajinu.

Vladimir Putin. Foto TASR/AP
Vladimir Putin. Foto TASR/AP

Pondelok 14. júl je v mnohých domácich aj zahraničných médiách interpretovaný ako pomerne výrazný bod obratu v povolebných vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Ruskom.

Americký prezident Donald Trump vtedy priamo v Bielom dome predniesol dve kľúčové správy namierené (aj osobne) proti jeho rivalovi Vladimirovi Putinovi.

Trump jednak potvrdil dohodu o dodávkach amerických zbraní na Ukrajinu prostredníctvom európskych krajín v NATO, a zároveň varoval Moskvu, že ak neukončí konflikt do 50 dní, ekonomicky na ňu zatlačí a uvalí na jej obchodných partnerov clá na úrovni 100 percent.

Hoci znejú v kontexte veľkej moci Washingtonu obe časti príbehu na prvé počutie veľkolepo, v praxi zrejme prinesú nulový až kontraproduktívny efekt. Vysvetlime si prečo.

Plán v štýle o nás bez nás

Trumpov plán okresať bezpečnostné riziko pre USA a ako bonus zarobiť na nafukovaní ukrajinského arzenálu pomocou peňazí daňových poplatníkov v Európe hnevá už aj tradične submisívnych európskych lídrov.

Šéfka únijnej diplomacie Kaja Kallasová dokonca poučila Trumpa, že pri takto nastavenom modeli USA Ukrajine v skutočnosti žiadne zbrane nedávajú. „Ak platíme za tieto zbrane my, je to naša podpora, teda európska podpora,“ uviedla.

Zdroje servera Politico taktiež skonštatovali, že Trumpov plán ignorujú už aj niektorí výrazní a inak silne proukrajinskí európski hráči ako Francúzsko alebo Taliansko. Rovnako sa verejne vyjadrilo aj Česko.

Niektorí washingtonskí partneri v NATO sa navyše o svojej finančnej účasti na schéme dodávok výzbroje dozvedeli až po tom, čo ju Trump vytrúbil s pompou do celého sveta. Aspoň tak situáciu opísali diplomatické zdroje pre agentúru Reuters.

Osobitnou kapitolou je to, že pokiaľ by aj systém v praxi fungoval (napokon, väčšina dotknutých krajín je za), povaha exportovaných zbraní pravdepodobne neprinesie výraznú zmenu situácie na bojisku.

Denník New York Times totiž informoval, že Kyjev by mal zinkasovať ďalšie systémy protivzdušnej obrany Patriot, strely dlhého dosahu ATACMS a JASSM a napokon ďalšiu rôznu muníciu doteraz pre Ukrajinu nedostupnú.

Najväčšiu pozornosť z tohto balíka v súčasnosti pútajú práve miliardové Patrioty, pričom na stole je podľa viacerých indícií aj transport neuveriteľných 17 batérií pôvodne určených pre potreby Švajčiarska.

Tieto systémy však Ukrajina momentálne príliš „nepotrebuje“. To nie sú naše vyjadrenia, ale slová ukrajinského experta Volodymyra Fasenka.

Putinov režim totiž aktuálne útočí najmä rojmi dronov. „Rusko v noci vyslalo proti Ukrajine rekordné množstvo 728 dronov a tiež sedem striel s plochou dráhou letu Iskander-K a Ch-101 a šesť hypersonických rakiet Kinžal,“ znelo v nedávnej správe o najmasovejšom útoku od začiatku vojny.

4 min čítania

16. júl 2025

Diskusia k článku

1

zvýrazňovač

Pred 1 hodinami

Dve inteligentné zamyslenia k tejto veci vyšli včera a dnes na blogu Kosa (Vlkovo bloguje). Koho téma zaujíma, príde si na svoje.

Ďalšie články

15. júl 2025 17:29