11 min čítania21. júl 2025

„Ako videohra“: Izrael vynucuje evakuáciu z Gazy dronmi strieľajúcimi granáty

Štartujeme spoluprácu s izraelsko-palestínskym magazínom +972 magazine, vzácnym príkladom žurnalistiky, ktorá hľadá pravdu v čase vojny.

Gaza s dronmi, koláž. Foto: TASR/AP, koláž Vladislav Varga podľa predlohy +972 magazine.
Gaza s dronmi, koláž. Foto: TASR/AP, koláž Vladislav Varga podľa predlohy +972 magazine.

Izraelská armáda využíva drony čínskej výroby na kontrolu nariadení o vysťahovaní z Gazy, pričom vojaci tvrdia, že zámerne mieria na civilistov, aby sa ostatní „naučili“ nevracať sa, ukázalo vyšetrovanie.

Autorom článku je Yuval Abraham, text vyšiel 10. júla 2025 v +972 magazine.

Izraelská armáda vybavila flotilu komerčných dronov čínskej výroby zbraňami, aby útočila na Palestínčanov v častiach Gazy, ktoré sa snaží vyľudniť, vyplýva z vyšetrovania časopisov +972 Magazine a Local Call. Podľa rozhovorov so siedmimi vojakmi a dôstojníkmi, ktorí slúžili v pásme Gazy, tieto drony ovládajú ručne vojaci na zemi a často sa používajú na bombardovanie palestínskych civilistov - vrátane detí - v snahe prinútiť ich opustiť svoje domovy alebo im zabrániť v návrate do evakuovaných oblastí.

Vojaci najčastejšie používajú drony EVO, ktoré vyrába čínska spoločnosť Autel, ktoré sú určené predovšetkým na fotografovanie a na Amazone stoja približne 10-tisíc nových izraelských šekelov (približne tritisíc dolárov). Pomocou vojenského nadstavca interne známeho ako „železná guľa“ však možno na dron pripevniť ručný granát, ktorý sa po stlačení tlačidla zhodí a odpáli na zemi. V súčasnosti používa tieto drony väčšina izraelských vojenských jednotiek v Gaze.

S., izraelský vojak, ktorý tento rok slúžil v oblasti Rafahu, koordinoval útoky dronov vo štvrti mesta, ktorú armáda nariadila evakuovať. Počas takmer 100 dní, ktoré tam jeho prápor pôsobil, vojaci uskutočnili desiatky útokov dronmi, ako vyplýva z denných hlásení veliteľa jeho práporu, ktoré preskúmali časopisy +972 a Local Call.

V správach boli všetci zabití Palestínčania uvedení ako „teroristi“. S. však vypovedal, že okrem jednej osoby, u ktorej sa našiel nôž, a jedného stretnutia s ozbrojenými bojovníkmi, desiatky ďalších zabitých - v priemere jeden denne v bojovej zóne jeho práporu - neboli ozbrojené. Podľa neho boli útoky dronov vykonané s úmyslom zabiť, a to napriek tomu, že väčšina obetí sa nachádzala v takej vzdialenosti od vojakov, že nemohli predstavovať žiadnu hrozbu.

„Bolo jasné, že sa snažili vrátiť do svojich domovov – o tom niet pochýb,“ vysvetlil. „Nikto z nich nebol ozbrojený a v blízkosti ich tiel sa nikdy nič nenašlo. Nikdy sme nevystrelili varovné výstrely. Ani jeden raz.“

Keďže Palestínčanov zabili ďaleko od miesta, kde boli vojaci rozmiestnení, S. povedal, že ich telá nepozbierali; namiesto toho ich armáda nechala zožrať túlavým psom. „Mohli ste to vidieť na záberoch z dronu,“ vysvetlil. „Nemohol som sa pozerať na to, ako pes žerie telo, ale ostatní okolo mňa to sledovali. Psy sa naučili utekať k oblastiam, kde sa strieľa alebo kde sú výbuchy – pochopili, že to pravdepodobne znamená, že je tam telo.“

Vojaci vypovedali, že tieto útoky dronov sa často vykonávajú proti každému, kto vstúpi do oblasti, ktorú armáda určila ako zakázanú pre Palestínčanov – toto označenie nikdy nie je vyznačené v teréne. Dva zdroje použili variácie slovného spojenia „učenie sa krvou“, aby opísali očakávanie armády, že Palestínčania pochopia tieto svojvoľné hranice po tom, ako sú civilisti zabití pri vstupe do oblasti.

„Bolo veľa prípadov zhadzovania granátov z dronov,“ povedal H., vojak, ktorý slúžil v oblasti Nuseirat v centrálnej časti Gazy. „Či boli zamerané na ozbrojených militantov? Určite nie. Keď veliteľ určí pomyselnú červenú čiaru, ktorú nikto nesmie prekročiť, každý, kto tak urobí, je odsúdený na smrť.“ A to aj za to, že sa „prechádzal po ulici“.

V niekoľkých prípadoch sa izraelské jednotky podľa S. zámerne zamerali na deti. „Bol tam chlapec, ktorý vstúpil do [zakázanej] zóny. Nič neurobil. Ostatní [vojaci] tvrdili, že ho videli stáť a rozprávať sa s ľuďmi. To je všetko – zhodili granát z dronu.“ Pri inom incidente sa podľa neho vojaci pokúsili zabiť dieťa, ktoré sa vo veľkej vzdialenosti od nich viezlo na bicykli.

„Vo väčšine prípadov ste si nemali čo povedať,“ pokračoval S. „Neexistoval spôsob, ako dokončiť vetu: ‚Zabili sme ich, pretože...‘“

A., dôstojník, ktorý sa tento rok zúčastnil na operáciách v okolí Chán Júnisu, povedal, že hlavným cieľom týchto útokov bolo zabezpečiť, aby sa štvrte vyprázdnili a zostali bez Palestínčanov. V júni jeho jednotka vletela s dronom do obytnej štvrte, ktorú armáda predchádzajúci mesiac nariadila evakuovať. Vojaci stáli na okraji mesta a sledovali malú obrazovku so živými zábermi z dronu, aby zistili, kto sa v štvrti ešte nachádza.

„Koho zbadajú, toho zabijú,“ vypovedal A. „Ak sa tam pohybujú ľudia – je to hrozba.“ Povedal, že sa predpokladá, že každý civilista, ktorý zostal v oblasti po príkaze na evakuáciu, „buď nie je nevinný, alebo sa krvou naučí, [že musí odísť]“.

Začiatkom tohto mesiaca palestínsky novinár Younis Tirawi zverejnil zábery, ktoré získal – jeden z týchto dronov zhodil granát, ktorý podľa neho mieril na civilistov v koridore Netzarim na severe Gazy. Na obrazovke ovládača dronu sa objavil text „Zariadenie na zhadzovanie železnej gule“. Na základe dizajnu rozhrania a ďalších záberov, ktoré preskúmali časopisy +972 a Local Call, existujú presvedčivé dôkazy, že išlo o model dronu od spoločnosti Autel.

View post on X

Preklad príspevku zo siete X

 Exkluzívne |

Získané letecké zábery zachytávajú izraelských vojakov, ako zhadzujú granáty z dronu a zameriavajú sa na skupinu civilistov utekajúcich z Netzarimu v septembri minulého roka. Jedna osoba je viditeľne zasiahnutá a zrúti sa

Netzarim sa stal zónou zabíjania, a ako ju armáda postupne rozširovala, tak aj... pic.twitter.com/QPW2EVHJ3D

- Younis Tirawi | يونس (@ytirawi) 3. júla 2025

„Pripomína miniatúrne letisko“

Podľa vojakov, ktorí hovorili s časopismi +972 a Local Call, je hlavnou výhodou používania komerčných dronov, ako je model EVO vyrábaný spoločnosťou Autel, že sú oveľa lacnejšie ako vojenské ekvivalenty. Napríklad model Elbit Hermes 450 (známy aj ako „Zik“), ktorý prevádzkujú izraelské letecké sily, stojí približne 2 milióny dolárov za jeden dron. Komerčné modely sa dajú rýchlo prezbrojiť a ovládajú ich vojaci na zemi pomocou joystickov bez toho, aby potrebovali súhlas zásahového veliteľského centra.

„Dôvod, prečo ich teraz všetci používajú, je ten, že sú lacné,“ povedal L., ktorý vlani slúžil v Gaze. „Z hľadiska pechoty môžete zrazu použiť oveľa väčšiu palebnú silu, a to oveľa jednoduchšie.“

Komerčné drony prerobené na zbrane sa skutočne stali bežnými na moderných bojiskách, pretože ponúkajú lacnú a dostupnú alternatívu k tradičným leteckým útokom. Ukrajina aj Rusko použili v súčasnej vojne vo východnej Európe drony DJI čínskej výroby, vybavené 3D vytlačenými držiakmi na nosenie granátov a iných výbušnín. V máji, keď Čína zistila, že Ukrajina používa komerčné drony na vojenské účely, zakázala podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ich predaj do krajiny.

Hamas tiež použil drony s výbušninami, a to 7. októbra a pri operáciách proti izraelským silám v Gaze. Na začiatku súčasnej vojny však izraelská armáda nemala takmer žiadne lacné drony pre vlastné pozemné sily. „Pretože nás Hamas napadol dronmi, všetci od prvého dňa hovorili o tom, že nemáme žiadne,“ povedal E., vojak, ktorý slúžil v Gaze krátko po 7. októbri. „Snažili sme sa získať peniaze na nákup dronov. Každý zohnal, čo mohol.“

11 min čítania

21. júl 2025

Diskusia k článku

1

Chamois

Pred 11 hodinami

Ďakujem za tento článok. Hneď v úvode označujete svoje zdroje za "vzácny príkladom žurnalistiky, ktorá hľadá pravdu v čase vojny". Ako inak nazvať Marker hneď pár dní po jeho "narodení" než obdobne za vzácny príklad žurnalistiky, ktorý to s hľadaním pravdy myslí vážne. Aj keď sa samozvaný vyspelý svet so samotným Izraelom na svojom čele rozhodol, že túto genocídu nebude vidieť, že sa bude tváriť, že sa nestala, obrovskú škvrnu na svedomí už nezmaže a bude sa s ním tiahnuť po dlhé desaťročia. IDF je na najlepšej ceste stať sa novodobým synonymom pre inú, dvojpísmenkovú skratku spájanú s nacistickým Nemeckom. Koľká to irónia! Ešte raz vďaka, že ste našli odvahu toto publikovať a spolu s tým sa obraciam aj na naše trápnučké červené denníčky, ktoré vás už pred spustením označili za dezinformátorov, no nemajú odvahu vzpriamiť sa, pozbierať zvyšky svojej pokrivenej morálky rozhádzanej okolo seba a pozrieť sa pravde do očí.

Ďalšie články

19. júl 2025 00:01