Keď som zistila, že LGBTQI+ podujatie Ball of Shame opäť dostane peniaze z Fondu na podporu umenia, rozmýšľala som, čo vôbec k tomu dodať.

Čo mohlo nominantov Šimkovičovej ministerstva viesť k tomu, aby organizátorke Plesu hanby o rok predĺžili termín konania podujatia? Dostali sa pod tlak progresívcov? Ball of Shame sa im páčil? Bolo už neskoro večer a oni ťažko držali otvorené oči?

Svoju motiváciu poznajú iba členovia Rady FPU, preto sa radšej povenujem niečomu inému. Tým je dôvod, pre ktorý organizátorka Ball of Shame minulý rok zrušila svoje podujatie a požiadala Radu FPU o zmenu termínu na ďalší rok.

Dôvodom boli kritické články. Áno, čítate dobre. Organizátorka podujatie zrušila pre kritiku v médiách. Život je plný bizarných príbehov. No nad čím ostáva hlava stáť, je fakt, že fond, ktorý rozdeľuje peniaze z verejných zdrojov, uznal existenciu kritiky v médiách za dobrý dôvod pre presunutie akcie.

Ako si asi viete predstaviť, organizátorka Plesu hanby Monika Prikkelová nepoužila podobne vecný popis udalostí. Podľa nej sa podujatie stalo obeťou “dezinformačného lynču”. Zlé médiá, napríklad vtedajší Štandard a terajší Postoj, uverejnili o Prikkelovej akciách nielen kritické články, ale dokonca pripojili aj fotografie.

Novinári mali podľa nej tú drzosť spraviť snímky obrazovky z verejne dostupných videí a zo spriaznených profilov na sociálnych sieťach.

A potom tieto fotky, na ktorých boli vystupujúci v sexuálne sugestívnych pózach a odevoch, uverejnili. Pre väčšiu dramatickosť si ešte organizátorka Ball of Shame vymyslela, že sme k daným obrázkom pridali akési hanlivé popisy.

Podľa Prikkelovej sme účastníkov jej akcií týmto “šikanovali”. Namietala by som, že pokiaľ sa niekto za fotografie zo svojich vystúpení hanbí, možno by nemal vystupovať na verejnosti.