Trump svoj ostrý tón a ultimátum pre Rusko vysvetľuje sklamaním z Putina.
Jeho slová sú ukážková polopravda. V skutočnosti sa Trump nezrazil s Putinom, ale s realitou. S tou realitou, ktorú desiatky rokov prácne budovali Američania. A z ktorej nie je možné len tak, za pár mesiacov, vyskočiť a vymazať ju.
Americká a všeobecne západná politika bola od 90. rokov nastavená tvrdo expanzívne a protirusky. Bezpečnostné dohody Západu s Ruskom (na ktoré naliehal Putin) boli tabu, preferovalo sa silové riešenie. Spomeňme napríklad zlomový rok 2014 a útok ukrajinskej armády – vyzbrojovanej krajinami NATO – na proruský Donbas...
Cieľom bolo zlomiť „ruský“ východ Ukrajiny a presadiť rozširovanie NATO o Ukrajinu (aj s Krymom) silou. Koncom roka 2021 Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o vojenskej spolupráci, v ktorej sa riešilo jedno aj druhé.
Táto bidenovská línia sa po februári 2022 ukázala ako výbušná a neschodná. Trump sa pokúsil bojový kurz – ako to sľúbil v kampani – otočiť. Chcel pristúpiť na vojenskú neutralitu Ukrajiny a dohody o prímerí. No šance na úspech boli minimálne. A nie všetko sa dá hodiť na obľúbenú frázu západných jastrabov „lebo Putin“.
Kľúčovým problémom v Trumpovej hre nebolo a nie je Rusko, ale Ukrajina. Konkrétne Zelenského vláda, ktorá roky počúvala silácke ubezpečenia Západu, že jej vojenské víťazstvo na Donbase a Kryme a následný vstup do NATO sú neodvratné.
Ukrajinci bojovali a zomierali pod heslom „Ukraine must win“. Keď im Trump po rokoch krvavých bojov vysvetlil, že prehrali a musia akceptovať aj stratu územia, aj budúcnosť mimo NATO, pre Zelenského to bolo – celkom zákonite – neprijateľné. Ukrajina bola ochotná pristúpiť len na prestávku v bojoch (ktoré prehráva). Na nič viac.
Pre Rusov zas bolo po rokoch bojov a strát neprijateľné, aby zložili zbrane, čakali na prezbrojenie Ukrajiny a nechali všetky spory otvorené. Keď si ukrajinskí, americkí a európski lídri na jar 2025 vynucovali „bezpodmienečné prímerie“, Putin im odkázal, že bez rokovaní a širších dohôd to nepôjde.
Odvtedy Trumpove mierové plány viaznu. Lebo na dohody s Ruskom nie je pripravená ani Amerika, ani Európa, ani Ukrajina.
Jednoducho: šance na mierové riešenia tu boli krátko pred februárom 2022, keď Rusko žiadalo dohody s NATO o neutralite Ukrajiny a o garanciách pre ruské menšiny na Donbase. Západ a Ukrajina povedali nie.
Diskusia k článku
12miroslav
Pred 1 hodinami
vyborne. dag je momentalne najlepsi novinar na slovensku a v sirokom okoli. ceski presstituti mozu len tisko zavidiet.
old_school
Pred 6 hodinami
Deep state nedovolí a tam to hasne...
MilanL
Pred 6 hodinami
Realisticky zhodnotené...