Veľvyslanci si zase nedali pokoj. Vyše 20 štátov EÚ, spolu s nimi Albánsko, Izrael či Čierna Hora, samozrejme Ukrajina, dokopy zhruba 40 ambasád, ale aj bratislavská komunálna trojička Vallo, Droba a Vagač podporujú tohtoročný dúhový pochod v Bratislave.

Odkaz znie: „Všetkým lesbám, gejom, bisexuálnym, transrodovým a intersexuálnym ľuďom na Slovensku a na celom svete: Vidíme vás. Stojíme pri vás!“

Organizátorom spoločného dopisu sa podaril aj jeden faul. Píšu: „Práva LGBTI osôb sú ľudskými právami. O týchto právach nemožno vyjednávať.“

Je to zaujímavá zmienka. O tom, že sú témy, o ktorých sa nevyjednáva, totiž svojho času hovoril pápež Benedikt XVI. kresťansko-demokratickým politikom z Európskeho parlamentu, aby sa nezľakli svojej vlastnej agendy a chránili rodinu a kultúru života. Hovoril im to práve s odkazom na obranu pred dúhovou ideológiou. Teraz sa Benediktov termín používa s presne opačným znamienkom. Nuž, aj to znova potvrdzuje, že LGBT ideológia je vlastne sekulárnym náboženstvom.

Význam však nemá len to, kto list podpísal, ale ešte viac to, kto ho nepodpísal.

„Zabolí“ prítomnosť českého veľvyslanca, pán Rudolf Jindrák podpísal. Našťastie, poľský veľvyslanec – respektíve aktuálne chargé d'affaires Piotr Samerek, ktorý zastupuje liberálnu vládu Donalda Tuska, a ani maďarský veľvyslanec Csaba Balogh výzvu nepodpísali.

Rovnako chýbajú pod listom podpisy excelencii Aleksandra Heina, veľvyslanca Chorvátska, Domnula Călina Fabiana, veľvyslanca Rumunska a tiež bulharského veľvyslanca Vasila Petkova.

Osobitý význam má, že pod vyhlásením chýba podpis pani veľvyslankyne Catherine Flumianiovej, ktorá v Bratislave zastupuje Taliansko. Tá sa totiž kedysi do zoznamu dostala a už pár rokov tam nie je. Dôvod za moment objasníme.

Ešte predtým však všetkých týchto šesť chýbajúcich podpisov chceme oceniť a poďakovať sa.

Netreba to hovoriť, ale povedzme to: nikto v našom štáte nepropaguje utláčanie alebo diskrimináciu homosexuálov, ani iných menšín. Všetci sme odsúdili vraždu na Zámockej ulici, ktorú spáchal mladý neonacista, ktorý chcel pôvodne strieľať na premiéra Hegera. Tá vražda však vypovedala o chorej mysli jedného mladého muža, nie o stave krajiny alebo spoločnosti. Slovensko je tolerantná a pre menšiny bezpečná krajina. Napríklad útoky na homosexuálov sú niekoľkonásobne častejšie a nebezpečnejšie v krajinách ako Holandsko, Francúzsko či Nemecko. Všetci vieme prečo.