Slovensko a Rumunsko vyzývajú EÚ znížiť stupeň ochrany medveďa
List Slovenska a Rumunska podporilo aj Česko, Fínsko a Chorvátsko.

List Slovenska a Rumunska podporilo aj Česko, Fínsko a Chorvátsko.

Skupina členských krajín EÚ v pondelok vyzvala na zníženie stupňa ochrany medveďov v Európe a na uvoľnenie pravidiel ich lovu. Argumentovala pritom nárastom útokov na ľudí a hospodárske zvieratá.
V liste ostatným členským štátom EÚ Rumunsko a Slovensko uviedli, že príčinou zvýšeného počtu incidentov je rýchly nárast populácie medveďov. V Rumunsku vraj žije až 11,500 medveďov a na Slovensku 2500. Optimálny počet týchto jedincov sa pritom v Rumunsku pohybuje okolo čísla 4-tisíc a na Slovensku 800.
Autori dodali, že medvede v oboch krajinách za posledných päť rokov zabili 18 ľudí a vážne zranili viac než 200 osôb.
Oba štáty zároveň uviedli, že od roku 2023 spôsobili veľké šelmy škody na viac než 2000 domácich zvieratách vrátane koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných, čo malo výrazné ekonomické následky.
Knieza Myskin
Približne pred 2 hodinami
Cele zle, preco to nerobia systemovo? To pre kazde zviera sa bude hladat podpora v ramci celej EU? Nech sa zadefinuje za v pripade premnozenia sa stupen ochrany automaticky znizuje