Starmer oznámil koniec na poste premiéra a lídra labouristov
Vyhlásil to v pondelok na tlačovej konferencii.

Britský premiér Keir Starmer odstúpi z funkcie predsedu vlády a tiež z pozície lídra Labouristickej strany. Vyhlásil to v pondelok na tlačovej konferencii.
O svojom rozhodnutí už Starmer informoval kráľa Karola III. Výkonný výbor Labouristickej strany požiadal, aby stanovil harmonogram výberu nového straníckeho lídra. Nominácie sa uzavrú pred letnou parlamentnou prestávkou, ktorá sa začne 16. júla. Nový premiér prevezme funkciu v polovici júla, ak sa bude o pozíciu uchádzať iba jeden kandidát, alebo do konca augusta, ak sa budú konať vnútrostranícke voľby. Starmer dovtedy zotrvá na čele vlády a prisľúbil, že zabezpečí riadne odovzdanie moci a svojho nástupcu bude plne podporovať.
Odchádzajúci premiér Starmer sa funkcie ujal v júli 2024 po tom, čo si labouristi pod jeho vedením vo voľbách zabezpečili najväčšiu parlamentnú väčšinu od roku 2001. Odvtedy však jeho popularita prudko klesla najmä v dôsledku nespokojnosti verejnosti z rastu životných nákladov a série škandálov vo vláde. Starmerovu pozíciu oslabili aj odchody viacerých ministrov.
Tlak na jeho demisiu sa zintenzívnil v marci po tom, čo vyšli najavo správy, že Starmerovou vládou nominovaný veľvyslanec vo Washingtone Peter Mandelson mal väzby na sexuálneho delikventa Jeffreyho Epsteina. O možnej Starmerovej rezignácii sa začalo hlasnejšie hovoriť predovšetkým po katastrofálnych výsledkoch labouristov v májových komunálnych voľbách, ktoré boli vnímané ako neoficiálne referendum o premiérovi.
