Sulyok: Magyar sa správa spôsobom, aký od roku 1989 nemá obdobá
Prezident Maďarska vo vyhláseniach zdôraznil, že žiadna vládna väčšina nemôže ospravedlniť ignorovanie princípov právneho štátu a európskych hodnôt.

V politickom konflikte predsedu maďarskej vlády Pétera Magyara s prezidentom Tamásom Sulyokom sa podľa servera index.hu otvára nová kapitola. Premiér avizoval, že v pondelok v parlamente predloží návrh na odstránenie „politických bábok“ z radov ústavných činiteľov a tiež návrh na zriadenie Úradu na vrátenie verejného majetku (Vagyonvisszaszerzési Hivatal). Kancelária prezidenta v tejto súvislosti pre server rtl.hu uviedla, že odstránenie ústavných činiteľov by bolo bezprecedentným zneužitím legislatívy.
Sulyok v rozhovore pre magazín Politico nedávno uviedol, že súčasný premiér Magyar zneužíva parlamentnú väčšinu arogantnejšie, než to kedykoľvek predtým robil jeho predchodca Viktor Orbán. Hlava štátu vyjadrila presvedčenie, že jeho zotrvanie vo funkcii je opodstatnené z hľadiska ochrany demokratických noriem, pretože pôsobí ako protiváha voči možnému zneužitiu moci novou parlamentnou väčšinou (strany Tisza).
Magyar dal prezidentovi Sulyokovi a viacerým ďalším ústavným činiteľom ultimátum na odstúpenie do 31. mája, k čomu však doteraz nedošlo. Prezident republiky už skôr avizoval, že dobrovoľne neodstúpi a svoju pozíciu je pripravený brániť právnymi prostriedkami. Vo vyhláseniach zdôraznil, že žiadna vládna väčšina nemôže ospravedlniť ignorovanie princípov právneho štátu a európskych hodnôt. Podľa slov prezidenta sa strana Tisza snažila v uplynulých 16 týždňoch vládnutia dosiahnuť väčšiu koncentráciu moci, než akú si vytvoril Orbánov Fidesz za 16 rokov.
