Nemecko vyšetruje podozrenie zo sabotáže okolo bývalej „dcéry“ Gazpromu
Nemecké bezpečnostné zložky v stredu vykonali razie v priestoroch spojených s bývalou dcérskou spoločnosťou ruského štátneho energetického koncernu Gazprom.

Dôvodom je podozrenie z pokusu o sabotáž a zo spoluúčasti na porušovaní zákona o zahraničnom obchode, oznámila nemecká prokuratúra, ktorú citovala agentúra DPA, píše TASR.
Vyšetrovanie sa zameriava na obdobie krátko po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022, keď bola spoločnosť Gazprom Germania prostredníctvom prevodu podielov oddelená od ruskej skupiny Gazprom. Prokuratúra uviedla, že novým vlastníkom sa stala spoločnosť so sídlom v Moskve bez väzieb na energetický sektor, ktorá bezprostredne po prevzatí nariadila likvidáciu Gazprom Germania.
Podľa vyšetrovateľov bolo rozhodnutie o likvidácii prijaté bez súhlasu nemeckého ministerstva hospodárstva, čím mohlo dôjsť k porušeniu zákona o zahraničnom obchode a platobnom styku. Prokuratúra zároveň uviedla, že existuje podozrenie, že predaj a následná likvidácia mali za cieľ narušiť dodávky zemného plynu do Nemecka. V tejto súvislosti je podozrivý ruský občan, ktorého identitu úrady nezverejnili. Zatiaľ nebol v prípade nikto zadržaný.
