Fico: V4 má 65 miliónov občanov. Nechceme byť len objektom rozhodnutí
Robert Fico v Gödöllő predstavil priority nadchádzajúceho predsedníctva SR vo V4.

Robert Fico v Gödöllő predstavil priority nadchádzajúceho predsedníctva SR vo V4.

Predseda vlády SR Robert Fico v utorok večer na oficiálnom summite predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v maďarskom Gödöllő prezentoval aj priority programu nadchádzajúceho ročného slovenského predsedníctva v tomto zoskupení, ktoré 1. júla preberie Slovensko od Maďarska. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.
Hostiteľom podujatia bol nový maďarský premiér Péter Magyar a na stretnutie okrem Fica pricestovali aj český premiér Andrej Babiš a poľský Donald Tusk.
„Štyri krajiny musia mať ambíciu byť silné, máme 65 miliónov občanov. Nechceme byť len objektom rozhodnutí, ktoré prijíma niekto iný, chceme byť spolutvorcami týchto rozhodnutí a maximálne aktívni,“ povedal na spoločnej tlačovej konferencii predseda slovenskej vlády.
Fico predstavil štyri základné priority slovenského predsedníctva. Prvým je posilnenie konkurencieschopnosti Európskej únie a spoločné pozície aj pri novom rozpočte EÚ, ktorý začne platiť od roku 2028. „Musíme efektívne využiť zdroje kohézie na podporovanie konkurencieschopnosti Únie,“ uviedol premiér, podľa ktorého musí EÚ znížiť aj ceny elektrickej energie, čo bude mimoriadne presadzovať počas slovenského predsedníctva V4.
Druhým pilierom je politika rozširovania EÚ. „Sme svedkami, že okrem troch premiantov - Srbska, Albánska a Čiernej Hory sa otvorili prístupové rokovania aj s Ukrajinou. Chceme férový prístup, aby krajiny, ktoré sa chcú stať členským štátom EÚ, si splnili podmienky, ktoré sú nevyhnutne na vstup do Únie,“ zdôraznil premiér. Slovenská republika je pripravená sa podeliť o pozitívne skúsenosti pri vstupe do Európskej únie, dodal.