Spor o účasť na samite NATO v Česku vygradoval. Pavel podal žalobu
Prezident uviedol, že rozhodnutie súdu bude rešpektovať, nech bude akékoľvek.

Český prezident Petr Pavel v reakcii na pondelkové rozhodnutie vlády, že nebude členom českej delegácie na júlovom samite Severoatlantickej aliancie v Ankare, podal na Ústavnom súde (ÚS) ČR kompetenčnú žalobu. Súd to v utorok potvrdil na svojom webe s tým, že plénum rozhodne, či sa bude prípadom zaoberať prednostne.
„Ústavný súd dostal včera (22.6.) vo večerných hodinách prostredníctvom dátovej schránky návrh prezidenta republiky na začatie konania v spore o rozsah kompetencií... Vo veci budú teraz prebiehať štandardné procesné úkony, podaniu bude pridelená spisová značka a sudca spravodajca v súlade s rozvrhom práce. O návrhu na prednostné prerokovanie bude rozhodovať plénum Ústavného súdu,“ uviedla hovorkyňa ÚS ČR Miroslava Číhalíková Sedláčková.
Krátko nato podanie potvrdil aj prezident. Rozhodnutie vylúčiť ho z delegácie považuje za bezprecedentný a mimoriadne nešťastný krok. „Zastupovanie štátu navonok je právomocou prezidenta podľa článku 63 Ústavy Českej republiky. Je to v podstate popis jeho práce. Vylúčiť prezidenta z výkonu tejto právomoci teda znamená obmedziť jeho rolu, ktorú mu dáva Ústava, nie vládne uznesenie,“ napísal na sociálnych sieťach.
Mesiace verejného dohadovania sa s vládou o to, kto kam poletí, podľa Pavla navonok vyznievajú ako neschopnosť najvyšších predstaviteľov štátu dohodnúť sa medzi sebou. „V dobe, keď NATO rieši najväčšie bezpečnostné hrozby od existencie Aliancie, to považujem za prístup nezodpovedný k našim občanom aj k našim spojencom. To musí skončiť,“ podotkol český prezident.
