Fico a Magyar sa stretnú. Po dvoch rokoch sa koná samit lídrov V4
Spolupráca v rámci V4 začala upadať po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny. Očakávania pred utorňajším samitom sú podľa servera blikk.hu veľké

Spolupráca v rámci V4 začala upadať po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny. Očakávania pred utorňajším samitom sú podľa servera blikk.hu veľké

Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa v utorok po dvojročnej prestávke opäť stretnú na oficiálnom samite. Hostiteľom podujatia v Budapešti a v neďalekom meste Gödöllő je nový maďarský premiér Péter Magyar, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Na stretnutie pricestujú predseda vlády SR Robert Fico, český premiér Andrej Babiš a poľský predseda vlády Donald Tusk.
Očakávania pred utorňajším samitom sú podľa servera blikk.hu veľké. Spolupráca začala upadať po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny, hoci predtým mala V4 v rámci Európskej únie značnú váhu. Cieľom štyroch premiérov je obnoviť fungovanie V4 a koordinovať svoje kroky pri najdôležitejších rozhodnutiach EÚ.
Regionálne zoskupenie v minulosti dokázalo koordinovane vystupovať napríklad proti migračnej politike vtedajšej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Dynamika dlhoročnej stredoeurópskej spolupráce V4 sa však v uplynulých rokoch výrazne pretransformovala. Primárnym cieľom súčasného samitu je preto identifikovať spoločné priority a zadefinovať mechanizmy, vďaka ktorým by Vyšehradská skupina mohla opätovne získať svoju politickú váhu na pôde EÚ.