7 dní v kocke: Fico musel žehliť svoju cestu do Moskvy
V rubrike 7 dní v kocke komentujeme hlavné témy týždňa.
.jpg&w=1200&q=75)
V rubrike 7 dní v kocke komentujeme hlavné témy týždňa.
.jpg&w=1200&q=75)
Dnes o premetoch Fica medzi Moskvou a Zelenským; o úspechu PS v zápase o slovenských Maďarov; o krutej lekcii pre štát, o ktorú sa postarala Marta Šimečková a o Trumpovej súťaži „Projekt sloboda“, do ktorej sa nikto nehlásil.
V pondelok Fico mnohých prekvapil. Pri Zelenskom bol nadmieru ústretový. Sľúbil mu podporu pre členstvo Ukrajiny v EÚ.
Fico to síce tvrdí dlhodobo, no aj tak tým viacerých zaskočil. Hlavne tých, ktorí ho sledujú len z diaľky, cez mediálne skratky. A cez správy o jeho ceste do Moskvy. Vo Ficových slovách o Ukrajine videli (trochu mylne) obrat, ktorý treba privítať, pochváliť, podporiť.
Príkladom bola reakcia poľského ministra – a atlantického jastraba – Sikorského. Ficovi by vraj mohli odpustiť jeho cestu do Ruska, lebo predtým naznačil pozitívnu zmenu v prístupe k Ukrajine.
Presne o to išlo. Fico si priateľskou debatou so Zelenským žehlil svoju cestu do Moskvy. Aby nemal zbytočné problémy v EÚ a vo V4.
Mimochodom, aj v tomto je jeho taktika dlhodobo rovnaká. Minulý rok sa Fico tiež chystal do Moskvy. A popri tom sa uchádzal o rokovania so Zelenským (vtedy márne). Fico rád ukazuje dve tváre. Jednu ponúka voličom Republiky a Smeru, keď si podáva ruku s Putinom. Akože odvážne. Akože ako rebel. Druhú ukazuje Bruselu, keď podporuje Zelenského a Ukrajinu.
Tento rok to tiež Fico zahral na obe strany – a potreboval to o niečo viac ako v minulosti. Jeho cesta do Moskvy prichádza v čase pádu Orbána. Teda v čase, keď sa tí slabšie zorientovaní boja, že Fico bude novým lídrom odporu proti politike Bruselu. A spojencom Ruska. Europarlament už dvíha prst a žiada, aby sa Slovensku obmedzila výplata z fondov EÚ.
Samozrejme, pri Ficovi nijaká rebélia v orbánovskom štýle nehrozí. Fico nebude veľký líder odporu. Fico bude skôr drozd, ktorý vyzobe hrozienka z každej torty. Putinovej, Zelenského, Leyenovej… A potom odletí aj k tej Trumpovej.
Politicky je Ficov tanec pochopiteľný. Slovensko nemá na to, aby otáčalo kurz EÚ. A už vôbec nemá na to, aby mohlo riskovať zmrazenie eurofondov. Ficov politický realizmus sa musí obmedzovať na pózy, gestá, rétoriku.
Na druhej strane je smutné, že po odchode Orbána nemá kto zaťahovať ručnú brzdu v Bruseli. Samity Únie zrejme budú bez silného opozičného hlasu, bez kritických výhrad, bez vplyvnej protiváhy… Pritom sú na stole témy, ktoré by si zaslúžili hlbšiu polemiku.
Jednou z nich je aj rozbeh Ukrajiny do EÚ. Teda spustenie prístupových rokovaní. V tomto robí Brusel fatálnu chybu.
Výhľadovo, perspektívne by mohlo byť členstvo Ukrajiny v Únii otvorené. Jej vstup do NATO je nereálny, lebo by znížil bezpečnosť členských štátov Aliancie. Pri EÚ by však mohla mať Ukrajina dvere otvorené. Ak splní podmienky a ak to bude v záujme členských štátov Únie, nech sa páči. Môže sa začať debata.
Pri Ukrajine však na to išiel Brusel opačne. Spúšťa proces jej vstupu do Únie, hoci Ukrajina nespĺňa ani tie najzákladnejšie podmienky. Je vo vojne s jadrovou veľmocou. Nemá urovnané vzťahy so susedmi ani s vlastnými menšinami. Nemá vyriešené financovanie. Na vládu majú silný vplyv armáda, bezpečnostné služby, veľmoci – nie verejná mienka a spoločnosť (voľby boli pre vojnu odložené).
Začať s takýmto štátom rokovania o vstupe by bolo popretím pravidiel Únie. A bol by to výsmech tým krajinám, ktoré museli pred prístupovým procesom splniť všetky podmienky. V tom mal Orbán pravdu, keď blokoval prístupové rokovania s Ukrajinou.
Iste, niekto by mohol namietať, že za rozvratom Ukrajiny je Putin. Únia musí privrieť oči a pomôcť spojencovi, ktorý nevie a nebude vedieť splniť základné podmienky.
Takéto vysvetlenie je však krivé. Pletie si príčiny s následkami.
Ukrajina je vo vojne aj preto, že neplnila – a nikdy nemusela plniť – podmienky EÚ. Je to tak už od roku 2014, keď vláda po Majdane mierila do NATO a Únie.
Staré pravidlá Únie boli tvrdé, ale racionálne. Kto chce vstúpiť do EÚ, ten musí zabezpečiť ochranu menšín (aj ruských) a urovnať svoje vzťahy so susedmi. Prečo? Lebo takáto politika pomáha predchádzať vojnám. A EÚ sa nechcela previazať so štátmi, ktoré sú nabité vojnovými rizikami.
Pri Ukrajine to bolo v roku 2014 inak. Ukrajinská vláda poslala armádu na ruské a proruské menšiny (separatistov) z Donbasu. Nijaké rokovania so zástupcami Donbasu. Nijaké dohody s Ruskom. Boj.
Proruský východ Ukrajiny sa mal zlomiť silou. Armádnou silou a zbraňami z krajín NATO. Také bolo heslo Ukrajiny v rokoch 2014 a 2015.
A malo podporu aj v EÚ. Hoci popieralo jej vlastné pravidlá a viedlo k riziku vojny.
To riziko sa, žiaľ, naplnilo. Ukrajina je piaty rok vo vojne. S negatívnou prognózou.
Prirodzenou reakciou Bruselu by mal byť tlak na mierové dohody. Ak chce Ukrajina vstúpiť do EÚ, treba ukončiť vojnu mierovými dohodami (hoci aj bolestivými, taká je realita). A ak to nie je možné, treba prístupové rokovania odložiť.
Namiesto toho však sledujeme najhorší možný scenár. Zelenskyj pred dohodami a ústupkami Rusku preferuje boj. Zároveň žiada rokovania o vstupe do Únie. Tlačí na prijatie Ukrajiny do EÚ v roku 2028. Keď to Orbán blokoval, vypol Maďarsku (a Slovensku) tranzit ropy.
A čo je na tom celkom zvrátené, ten istý scenár – pokračovanie vojny a prístupové rokovania s Ukrajinou – preferuje aj Brusel.
Po novom sa to deje bez toho, aby to mal kto blokovať. Alebo aspoň brzdiť. Lebo Orbán končí. A Fico môže vyskakovať len rečami.
A po novom ani tými nie. Aby príliš neprovokoval Brusel, keď musel vycestovať za voličmi Republiky až k Putinovi.
V domácom ringu sa udiala zvláštna a pritom očakávaná vec: menšie preskupovanie síl. Smerom k PS. Maďarská Aliancia, ktorá zastupuje menšinových Maďarov, vylúčila spoluprácu so Smerom. Sadla si tým k nohám opozície a progresívcov.
Pre Fica je to strata. Pre PS je to cenná posila zo záloh.
Gubíkova Aliancia sedí na štyroch percentách. Dlhodobo o ňu bojovali dve sily. Z jednej strany Orbánova vláda. Z druhej strany protiorbánovská liga s oporou v Bruseli. Bolo to nerozhodné. Aliancia sa držala v strede. Pochopiteľne.
Keď Orbán vypadol z hry, o Alianciu mohla zabojovať Ficova vláda. Nestihla to. Predbehol ju Magyar. Stretol sa s Gubíkom a lídrami Maďarskej Aliancie. Tá krátko nato oznámila, že považuje Smer za neprijateľný.
Smer urobil chybu, keď nevedel prísť pre Gubíka s ponukou. Namiesto toho presadil nový paragraf do Trestného zákona, ktorý má postihovať otváranie Benešových dekrétov, respektíve povojnového poriadku. To je pre maďarských voličov z juhu Slovenska neprijateľné.
Sjancok
Približne pred 2 mesiacmi
Niežeby som nesúhlasil s tým, že Aliancia môže pomôcť PS, ak získa 5 %, ale celkom sa mi nechce veriť v tom, že sa jej to podarí. Jednak nie je jedinou maďarskou stranou (na kandidátke SaS bude zrejme Zsolt Simon a jeho fórum), súčasne platí, že časť maďarských voličov bude voliť priamo PS (Dubéci, Ódor, novozámocké vyhlásenie) lebo je to predsa už teraz istota oproti možnému vypadnutiu Aliancie. Potom je tu "drobné riziko", že sa nepodarí maďarských voličov dostatočne mobilizovať: Magyar urobí všetko preto, aby ich mobilizoval a podporil ako súčasť protificovského tábora. Smer všetko preto, aby ich lákal sociálno-statusovými otázkami a súčasne strachom z progresívneho tábora. Netreba pritom podceňovať populačný vývoj a súčasne aj stúpajúcu pasivitu maďarského voliča. Je možné, že sa to teraz zvráti kvôli TZ a konfiškáciám, ale zasa tam má Fico malé ihrisko. Mohol by aj zrušiť novelu TZ, ale čo z toho, sľúbi zastavenie zapisovania konfiškátov ? Sľúbi zrušenie BD a Nar. 104/45 ? Fico podľa mňa vie, že Aliancia by nikdy vládu s Ficom ani s Republikou nevytvorila, teraz má súčasne mobilizačný faktor pre seba resp. pre SNS. Ak by aj Aliancia získala 5 % ešte sa pokojne môže stať, že na 5 % vylezie na týchto témach aj Danko, aj keď teda koalícia Smer-Rep-SNS nevyzerá pravdepodobne.... to všetko závisí od mobilizácie. Ale ak bude Aliancia stále na 4–4,5 % v prieskumoch, tak si nemyslím, že ich vôbec dosiahne. Jej voliči si pri kampani Dubéciho a Ódora rozmyslia, či s tým istým menšinovým programom voliť stranu so 4 % alebo "premiérsku" stranu s 22 %.... Ale treba uznať, že z hľadiska ako získania Aliancie pre opozíciu tak aj z hľadiska útoku na Orbána a podporu bruselského kurzu bolo rozpútanie konfiškačnej témy v NZ Dubéciho meisterstück.
vegemiter
Približne pred 2 mesiacmi
Body 1-3 ukazuju na pomerne chmurne perspektivy "tejto krajiny"
Viliam Kocurko
Približne pred 2 mesiacmi
Myslím, že Aliancia nemá a ani nebude mať ambíciu získať 5+pct vo voľbách. Tu skôr ide o to, aby sa "giganti" ako Gubík dostali na zvoliteľné miesto kandidátky PS a aby PS získalo maďarské "voličstvo" na Slovensku
Servis
Približne pred 2 mesiacmi
Aktuálny výber tém, objektívny spôsob spracovania 👏
Palo Satko
Približne pred 2 mesiacmi
Načo tá maďarská karta? Včera som kúpil sadenice papriky a rájcin na trhu. V podvečer ich manželka s vnučkou a vnukom posadili. Náramne si tu spoločnú prácu užili. No a od koho som tie sadenice kúpil? Od Madara. Už 10 rokov ich u neho kupujem a manželka kupuje muškaty. Pre mňa je dôležité či ten pracovitý človek bude predávať sadenice aj o rok a nie koho bude voliť. Moc žijeme politikou. A od Šimečkovej by som tiež niečo kúpil, ale nie hríby.