Pápež si prvé výročie svojho pontifikátu pripomína pri Panne Márii z Pompejí
Pútnické miesto, ktoré pápež Lev XIV. navštívil pri výročí svojho zvolenia, založil bývalý satanista Bartolo Longo po návrate ku katolíckej viere.

Pútnické miesto, ktoré pápež Lev XIV. navštívil pri výročí svojho zvolenia, založil bývalý satanista Bartolo Longo po návrate ku katolíckej viere.

Pápež Lev XIV. sa v piatok vydal na jednodňovú cestu po južnom Taliansku, počas ktorej zavítal do Pompejí s pútnickým miestom Panny Márie Ružencovej a popoludní navštívi Neapol, kde si uctí relikvie patróna mesta sv. Januária, pozdraví davy na námestí Piazza del Plebiscito a stretne sa s mladými ľuďmi na nábreží Caracciolo. Návšteva juhu Talianska sa koná v deň prvého výročia pápežovho zvolenia do úradu.
Podľa agentúry AFP je táto jednodňová cesta prvou z niekoľkých krátkych pastoračných návštev plánovaných toto leto v Taliansku, pričom sa koná dva týždne po pápežovej návšteve v štyroch afrických krajinách.
Svätyňu Panny Márie Ružencovej v Pompejach založil v 19. storočí bývalý satanistický kňaz Bartolo Longo po tom, ako znovuobjavil svoju katolícku vieru.
Táto mariánska svätyňa má spojenie s pápežom Levom XIII., ktorý bol iniciátorom sociálnej doktríny katolíckej cirkvi. Práve tento pápež v roku 1901 povýšil túto svätyňu na pápežskú baziliku. Jej zakladateľ Longo bol v roku 1980 pápežom Jánom Pavlom II. vyhlásený za blahoslaveného. Kanonizovaný bol v októbri 2025.
Pápež v tzv. Nových Pompejach odslúžil omšu na námestí Piazza Bartolo Longo. Predtým sa v miestnom konferenčnom centre stretol s rodinami a dobrovoľníkmi z organizácie Charitatívneho diela pompejského Santuaria (Opere caritative del Santuario), ktorá zahŕňa detský domov, domov pre seniorov, vzdelávacie centrum a jedáleň pre chudobných pomenovanú po Levovom predchodcovi pápežovi Františkovi.
(tasr)