Irán vyzval na vytvorenie bezpečnostného rámca so štátmi Perzského zálivu
Irán aj Spojené štáty sa navzájom obviňujú z porušovania krehkého prímeria.

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v nedeľu počas návštevy Iraku vyzval na vytvorenie bezpečnostného rámca s krajinami Perzského zálivu a na dodržiavanie predbežnej dohody s USA. Povedal to niekoľko hodín po tom, čo iránske sily v odvete za americké údery podnikli útoky na základne USA v Kuvajte a Bahrajne.
„Mali by sme dospieť k novému rámcu, ktorý bude zahŕňať všetky krajiny v regióne a v ktorom nebude prítomný ani zasahovať žiaden štát mimo neho,“ vyhlásil Arákčí na tlačovej konferencii v Bagdade.
Teherán v reakcii na izraelské a americké údery z konca februára, ktoré vyvolali širšiu vojnu na Blízkom východe, uskutočnil raketové a dronové údery na krajiny Perzského zálivu, v ktorých sa nachádzajú americké vojenské základne.
V polovici júna USA a Irán podpísali memorandum o porozumení, ktoré otvorilo cestu k rokovaniam o konečnej mierovej dohode. Tú sa majú strany pokúsiť vypracovať v priebehu 60 dní. Teherán súhlasil, počas tejto doby zaistí bezpečnú plavbu obchodných lodí cez Hormuzský prieliv bez vyberania poplatkov.
