Maďarská otázka sa vracia
Od maďarských volieb sa v rýchlom slede stalo viacero dôležitých vecí.

Od maďarských volieb sa v rýchlom slede stalo viacero dôležitých vecí.

Péter Magyar sa postupne ujíma moci, oznámil zloženie kabinetu, o niečom vypovedá, že najdlhšie mu trvalo meno nového ministra vnútra (Gábor Pósfai) a spravodlivosti (Márton Melléthei-Barna).
Do vlády smerujú viacerí technokrati s kariérami v biznise, viacerí majú prepojenia na Fidesz v minulosti, opakuje sa, že viacerí pracovali pre nadnárodné firmy (Vodafone, Shell, Decathlon), takmer všetci sú závislí od Magyara priamo.
Zaujímavosťou je, že ministrom spravodlivosti sa má stať Márton Melléthei-Barna, Magyarov spolužiak, ktorý má za ženu Magyarovu sestru. Zdá sa, že kľúčovým atribútom funkcie je osobná lojalita.
Po druhé, Magyar si prebratie moci užíva po svojom. Tento týždeň cestoval na filmový festival do Talianska (s režisérom, synom a filmom o Magyarovi), ustanovujúca schôdza parlamentu nebude v pracovný deň, ale v sobotu 9. mája, hneď po nej má byť v okolí parlamentu ďalšia veľká párty pod holým nebom (prvá bola cez volebnú noc).
Po tretie, najväčšiu náklonnosť prejavuje Magyar k Donaldovi Tuskovi, prvá zahraničná cesta má viesť do Varšavy (zvykla to byť Viedeň), veľmi blízky kontakt ukazuje aj smerom k Merzovi.
Pokiaľ ide o poňatie strednej Európy, Magyar rozbíja Orbánovo dedičstvo. V4 by chcel rozšíriť o Rakúsko, Chorvátsko a Slovinsko. Orbán držal V4 ako štvoricu, kým spoluprácu nezničili Poliaci (Tusk), do času s podporou Fialu. Magyar bude robiť základom V4 vzťah s Varšavou a Tuskom. Smerom k Balkánu pestoval Orbán vzťahy so Srbskom, Magyar to chce nahradiť Chorvátskom. Obidvaja si držia väzbu na Slovinsko, každý na inú časť spektra.
Po štvrté, Magyar sa ostro vymedzuje voči Rusku. Uvidíme, ako sa vyvinú vzťahy so Zelenským, už otvoril postavenie a práva maďarskej menšiny, ale zo všetkého cítiť snahu o „európsky štandard“. Nová LGBT televízia je pre Brusel zrozumiteľný signál.
Po piate, najväčšou otázkou zostáva, či sa Magyar pokúsi Orbánov systém moci rozbiť, alebo ovládnuť. Pozná ho zvnútra, sám bol jeho súčasťou. K iným orgánom štátu a kompetenciám vystupuje z pozície sily, nie práva. To je odkaz prezidentovi, aby odstúpil, aj odkaz ústavnému súdu, aj ďalším orgánom moci. Na formovanie médií a politiku k Molu si treba počkať.
Ak to máme zhrnúť, Péter Magyar prináša a znamená konflikt. Dovnútra, aj navonok. Maďari majú porekadlo, ktoré hovorí, že si sám ukul vlastné šťastie (Saját maga szerencséjének a kovácsa), Magyar sa cíti ako ten kováč. Ako sa ukazuje, chce pestovať tvrdosť a problémy riešiť s kladivom. Najtvrdšie sa správa k Slovensku, od Fica žiada ako podmienku vzťahov, aby menil slovenskú legislatívu.
Zaujímavý je aj ďalší presah na Slovensko.
Magyar sa stretol s predsedom maďarskej strany Aliancia László Gubíkom, rokovali vyše hodiny. Orbán sa s Gubíkom takto nestretol nikdy, ani s jeho predchodcom.
Po stretnutí s Gubíkom potvrdil tvrdú líniu voči slovenskej vláde (Benešove dekréty a Trestný zákon, vyvlastňovanie pôdy), ohlásil tlak na maďarské médiá a organizácie na Slovensku, ak by podporovali Orbána a sú financované maďarským štátom, chce tiež preveriť nakladanie s peniazmi za posledných 10 rokov. Magyar sa v lete chystá na Slovensko, Gubík hovorí, že mu do agendy a tém nehovorí, že s ním jednal s rešpektom.
Gubík je síce žiakom Miklósa Duraya, ale stranu vedie po svojom. Duray považoval na konci života za prejav stability, keď išli Maďari do vlády s Ficom (v tom sa zhodli s Bugárom). Gubík a vedenie Aliancie pred pár dňami jednohlasne odhlasovali, že so Smerom a Republikou vo vlády nepôjdu. Je to jednak dôsledok aktuálneho konfliktu po novele Trestného zákona, jednak dôsledok nálad voličov (výrazná väčšina odmieta vládu s Ficom).
Gubík a Aliancia sa tým „harmonizujú“ s vývojom v Budapešti. Veď ešte nedávno Maďari významne volili Pellegriniho za prezidenta (Krisztián Forró ale už od Pellegriniho odišiel), väčšinovo sympatizovali s Orbánom a tešili sa dobrým vzťahom medzi Ficom a Orbánom. Všetko je to už minulosť.
Dôsledky budú pre Alianciu tvrdé, strana sa dostane do stredu konfliktu medzi Bratislavou a Budapešťou, čo bude jej postavenie oslabovať. László Gubík už zažil, že slovenské liberálne a progresívne prostredie ho nepovažuje za svoju súčasť, vníma ho s podozrením a dešpektom. Veď Gubík sympatizoval s Orbánom, výsledky volieb očakával vo volebnom stane Fideszu, nikdy nebude dostatočne liberálny ako Ódor alebo Hamran. Ak sa pokúsi o vytvorenie koalície s nejakou slovenskou opozičnou stranou, vytlačí to jeho vplyv v strane. Tento vývoj zhorší jeho postavenie aj voči vládnym stranám.
Je to škoda. Všetko je pripravené na ostrý stret, medzištátny aj vnútroštátny.
Gorin Gorinič
Približne pred 2 mesiacmi
Čakajú nás turbulentné vzťahy :)
Nina
Približne pred 2 mesiacmi
Jáj títo oportunisti. Gubík si myslí že Magyar nevie ako podporoval Orbána a keď prehral, pchá sa do priazne Magyara a ešte sa dušuje že so Smerom a Republikou nikdy nepôjde. Len tak na okraj, volali ho tie dve strany aby s nimi niekam išiel? Od čias vzniku MKDH a Spolužitia, cez SMK a Most tieto nacionalistické strany pre slovenských Maďarov nič reálne, teda ak nepočítame dvojjazyčné tabule, nepriniesli. Ale narúšať vzťahy medzi Slovakmi a Maďarmi im išlo najlepšie, tam im rástli percentá.
Tomi Casual
Približne pred 2 mesiacmi
Laci Gúbik dosť smiešne vyzerá :)
Prince of Earth
Približne pred 2 mesiacmi
Berme to pozitívne, ak bude Magyar prilis radikálny a hneď začne ničiť Orbanovo dedičstvo, je dost možné, že uz najbližšie voľby mevyhra, že sa tam v Maďarsku dostaví “efekt Matovič”. 😄
Palo Satko
Približne pred 2 mesiacmi
Madari si zvolili Madara, lebo už nechceli byt len hrdymi Madarmi ale aj hrdými Europanmi. To nejde dohromady už od čias Arpada. Je otazkou kratkeho času, než si to tento fešačik, čo sa vyhrabal do funkcie cez byvalu manželku uvedomi. Zopar zasadniti šefov krajín a v Bruseli ho pekne posadia na ľavicu šušniflintov vedla nas, Čechov, Bulharov, Chorvatov, Rumunov. Netreba podliehať panike, hlavne ked ta panika nebude naša, ale madarska.