Ústavný súd vážne zasiahol do volieb v Bratislave. Môže to poškodiť Valla
V Bratislave sa budú musieť zmeniť roky zaužívané volebné obvody. Bude to znamenať stopku pre viacerých komunálnych politikov.
V Bratislave sa budú musieť zmeniť roky zaužívané volebné obvody. Bude to znamenať stopku pre viacerých komunálnych politikov.

Čo platilo ešte pred týždňom, dnes už neplatí. Volebné obvody hlavného mesta schválené na júnovom mestskom zastupiteľstve sú podľa rozhodnutia Ústavného súdu neplatné. V čase nástupu školských prázdnin a začínajúcich letných dovoleniek nás tak namiesto mierneho pokoja od politiky čaká v Bratislave politická búrka. O poslancoch totiž nerozhodujú len voliči a koalície, ale aj veľkosť volebných obvodov.
Len pre zhrnutie. Začiatkom roka napadol verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský ustanovenia o volebných obvodoch v komunálnych voľbách. Tvrdil, že v niektorých prípadoch je na získanie poslaneckého mandátu do mestského zastupiteľstva v jednom volebnom obvode potrebný niekoľkonásobne nižší počet hlasov voličov než v tých susedných. Napríklad v mestskej časti Čunovo stačilo na zisk poslaneckého mandátu pár stoviek hlasov, kým v susednej Petržalke ich nestačilo ani niekoľko tisíc.
Umožňoval to zákon o hlavnom meste. Najmä ustanovenie, z ktorého vyplýval nárok na aspoň jeden mandát poslanca mestského zastupiteľstva pre každú mestskú časť. Práve táto veta podľa ombudsmana spôsobovala v Bratislave výraznú deformáciu volebného systému. Ak chcete, nespravodlivosť.
Ústavný súd mu dal za pravdu a problematickú vetu označil za protiústavnú. Urobil tak v nezvykle krátkom čase. Pritom ešte pred týždňom, pri schvaľovaní volebných obvodov poslancami mestského zastupiteľstva, sa v kuloároch hovorilo, že do volieb určite súd nerozhodne. Vraj existuje dohoda, aby sa nemenili pravidlá hry tak krátko pred voľbami. Zdá sa však, že sudcovia ústavného súdu sú buď celkom autonómni, alebo žiadna dohoda nebola. Možno išlo len o zbožné prianie niektorých poslancov, aby sa dohodnuté veci nekomplikovali.
Ombudsman s návrhom tiež mohol prísť skôr, alebo počkať na nové volebné obdobie. Celá aféra situáciu v Bratislave skomplikovala. Meniť pravidlá hry pár mesiacov pred voľbami nie je ani trochu fér. A nielen voči kandidujúcim poslancom. Mnohí z nich, ktorí chceli kandidovať ako nezávislí, už totiž mali vyzbieranú značnú časť potrebných podpisov od obyvateľov Bratislavy a budú tak musieť začať odznova.
Starostovi Jaroviec Jozefovi Uhlerovi z potrebných tisíc podpisov chýbalo vraj už len päťdesiat. Má smolu. A bohvie, či nakoniec bude vôbec kandidovať. Získať mandát mestského poslanca v Jarovciach, kde bol zároveň starostom, nebolo v minulosti príliš zložité, hoci kandidoval ako nezávislý. Uspieť v zlúčenom obvode spolu so stotisícovou Petržalkou, kde na získanie mandátu potrebujete až desaťtisíc hlasov, bude však aj pre takého komunálneho matadora, akým je Uhler, naozaj problém.
Netýka sa to len Jaroviec, ale aj ďalších menších častí Bratislavy, ktoré sa budú musieť zlúčiť do väčších volebných celkov. Práve preto to nie je fér ani voči voličom a obyvateľom Bratislavy. Vyberať si zrazu totiž budú z úplne iného spektra kandidátov. Rozšíria sa im možnosti. Aj o takých kandidátov, ktorých meno doteraz vôbec nepoznali, lebo žili a politicky pôsobili v iných mestských častiach. Jedna nespravodlivosť sa možno vyrieši, iná vznikne.
Problémy to, samozrejme, spôsobí v koalíciách, najmä v tej Vallovej. Nie preto, že by už v rámci štvorkoalície strán PS, SaS, Demokrati a Team Bratislava mali dohodnuté mená kandidátov v rámci mestských častí, ktoré sa teraz budú musieť mierne zmeniť a nanovo vyrokovať. To Vallo s menšími – či väčšími – ústupkami nakoniec zvládne.
Problém môže nastať niekde inde. Primátorova koalícia má totiž dohody naprieč Bratislavou aj s inými subjektami. V Ružinove by si nemala konkurovať s tímom starostu Martina Chrena a mandáty do miestneho, mestského aj župného zastupiteľstva by si chceli „spravodlivo“ rozdeliť.
Rovnakú dohodu o nekonkurovaní má vraj Vallova koalícia aj s politickou stranou SOM Slovensko (Strana obcí a miest, pozn. autora), ktorá v Bratislave zastrešuje starostov Dúbravky, Devínskej Novej Vsi, Záhorskej Bystrice, Devína a Čunova. Vallo im tu pôvodne nemal nijakým spôsobom konkurovať. Aspoň tak zjednodušene znela dohoda, ktorá sa začala rodiť ešte koncom roka 2024. Možno si viacerí z vás všimli zmenu postojov k Vallovi poslancami okolo Juraja Káčera a starostu Dúbravky Martina Zaťoviča. Predtým kritici, po dohode „ako medík“. Dohoda im mala zaručiť opätovné zvolenie za starostov a poslancov mestského zastupiteľstva a župy, výmenou za lojalitu voči Vallovi.
Lenže teraz môže nastať mierny problém. Práve tieto mestské časti patria k tým menším v Bratislave a rozhodne sa budú musieť zlučovať. Čunovo sa tak rovnako ako Jarovce spojí s Petržalkou a je skôr menej pravdepodobné, že tu starostka Čunova Gabriela Ferenčáková uspeje.
Rovnako aj mestská časť Devín so starostkou Janou Jakubkovič skončí zlúčená – zrejme s Devínskou Novou Vsou. A z pôvodne dvoch mandátov pre Devín a Devínsku zostane teda už len jeden. Vďaka tomu SOM Slovensko o jeden mandát príde.
Najzaujímavejšia situácia však môže nastať v Záhorskej Bystrici, kde je starostom Jozef Krúpa. Ten je predsedom politickej strany SOM Slovensko a zároveň dlhoročný mestský poslanec. Záhorská Bystrica sa zrejme zlúči s Lamačom a aj tu sa bude bojovať už len o jeden poslanecký mandát. Krúpa tak v boji o mestského poslanca dostane silnú konkurenciu v podobe starostu Lamača Igora Polakoviča.
Ten zas patrí k Vallovým najväčším zástancom a podporovateľom. Preto zrejme nehrozí, že by ho v rámci záchrany dohôd s politickou stranou SOM Slovensko Vallo hodil cez palubu. Možno tak nakoniec vo vode skončí celá plejáda politikov zo SOM a celá dohoda s Vallom bude mať pre nich len trpkú príchuť. Uvidíme.
Nakoniec budú o volebných obvodoch aj tak rozhodovať „inžinieri z magistrátu“ a tí spravia všetko pre to, aby uspokojili čo najviac Vallove predstavy o zložení budúceho zastupiteľstva.
Termín volieb už je vyhlásený. Poslanci mestského zastupiteľstva tak budú musieť v extrémne rýchlom čase zasadnúť na mimoriadnom rokovaní a volebné obvody v zmysle rozhodnutia ústavného súdu určiť nanovo. Najbližšie týždne sa teda bude na čo pozerať.
Alex
Približne pred 2 hodinami
liberálnodemokratický bordel prosto pokračuje, žiadnu novú nespravodlivosť sa mi nepodarilo detekovať... pokiaľ sa budeme naďalej samoznasilnovat kvôli idiotskej ilúzii "sedemnástich mestských častí" ,nebude spravodlivosti ani poriadku
plochozemec
Približne pred hodinou
Právny štát v ohrození!. Stop eurofondom!