Generačný kompromis
Sklon zatratiť šmahom generáciu, ktorá je iná než naša, bude spôsobený práve absenciou univerzálneho nadhľadu.

Sklon zatratiť šmahom generáciu, ktorá je iná než naša, bude spôsobený práve absenciou univerzálneho nadhľadu.

Svet okolo nás sa mení tak rýchlo, že človek zostarne v inej epoche, než do akej sa narodil. To zvádza k pocitu generačnej priepasti, keď si príslušníci rôznych generácií nemôžu rozumieť, pretože sa nachádzajú v nekompatibilných časopriestoroch.
Pocit generačného konfliktu je však starý ako ľudstvo samo. Obava starých, že po nich s mladými nastane potopa, rovnako ako nádej mladých, že čo im na súčasnosti prekáža, zomrie spolu so starými, je večný folklór.
V praxi prevažuje nad generačným konfliktom generačný kompromis. Generácie si nemusia rozumieť, ale musia spolu žiť. Podstatou komunikácie je hľadanie spoločného menovateľa a na veľkosti prieniku generačných množín závisí kontinuita či diskontinuita spoločenského pohybu. Asi sa dá špekulovať, že v rýchlo sa meniacej dobe bude ten prienik malý a dôjde k diskontinuite, teda že nebude veľa toho, čo starší môžu mladým ponúknuť a o čo mladí môžu mať záujem.
Čo človeka na pokračovanie robí človekom, je, mimochodom, genetika. Je to s nami zariadené tak, že obraz, ku ktorému sme stvorení sa nemení. Z univerzálneho nadhľadu určite platí, že každá generácia začína s čistým kontom, žiadna nie je vopred stratená, ale žiadna ani nemá istotu, že obstojí.
Sklon zatratiť šmahom generáciu, ktorá je iná než naša, bude spôsobený práve absenciou univerzálneho nadhľadu. Bez božskej veľkorysosti a trpezlivosti je nepredstaviteľné, že z generácie patologicky závislej na mobiloch bude nejaký osoh.
Problém je, samozrejme, aj so samotnou generačnou skúsenosťou. Nie je to fikcia? Každú generáciu tvorí nesúrodá množina rôznych pováh a charakterov. V každej generácii sú géniovia aj hlupáci a vždy sa minorita individualistov, ktorí sa považujú za pozitívnych deviantov, vyčleňuje z konformného davu.
O tomto generačnom mixe je silná pieseň Karla Kryla Pasážová revolta. Nie som si istý, či moja skúsenosť z minulosti je generačná alebo iba osobná. Keď sa rozpomínam na obdobie medzi rokmi 1968 a 1989 žil som subjektívne medzi kolaborantmi s režimom, ktorí sa však určite sami za kolaborantov nepovažovali.
Generačná skúsenosť je čosi na spôsob ponornej rieky. Niekde na ceste životom ju stratíme z radaru, aby sa na starobu vynorila ako nostalgické retro. Ukáže sa, že generačnou skúsenosťou sú všedné reálie, samozrejmosti, ktorým sme nepripisovali zvláštny význam, zatiaľ čo zásadné zápasy, víťazstvá, prehry, sny, predsavzatia a krivdy zavial milosrdne čas.
Nazval by som to neskorá povrchná spolupatričnosť a nesmelo dávam do úvahy, že práve generačný kompromis, ku ktorému dozrejeme sami medzi sebou, vedie ku kompromisu medzigeneračnému, k akceptovaniu generačnej inakosti.
Na začiatku je generačná obmena konfrontačná. Tým, ktorí prichádzajú, ide o vplyv, o podiel na koristi. Zriedka majú iný program než odstaviť starých a zabezpečiť seba. Nemajú čo povedať, nemajú čo ponúknuť a nevedia, že by s čímsi mali prísť. Vždy to vyzerá beznádejne, pretože sa nedá vytušiť, čo je úchylka, čo je póza, ktorá pominie, a čo je trend.
Ale asi to takto musí byť. Nastupujúca generácia si potrebuje vytvoriť vlastné ihrisko, na ktorom sa zopakuje večný amatérsky zápas o podobu sveta. Zápas, z ktorého bolia oči.
Rovnako ako minule, rovnako ako vždy.
Palo Satko
Pred 9 dňami
Autor napísal: "Keď sa rozpomínam na obdobie medzi rokmi 1968 a 1989 žil som subjektívne medzi kolaborantmi s režimom, ktorí sa však určite sami za kolaborantov nepovažovali." Da sa povedať, že cca 15 milionov občanov socialistickeho československa hodil do odpadkového koša a za tu spravnu generaciu označil zopar disidentov. Aka "kvalitná" generacia boli ti druhi, ukazala skuška spravnosti, ked im gen. Alojz Lorenc odovzdal moc. Nuž ja si občas rad spomeniem na kamošov s ktorymi som kolaboračne staval v Akcii Z telocvičnu ale ani za živeho Boha si nespomeniem v dobrom na Ferka Mikloška.
Mivo
Pred 9 dňami
Generačný konflikt tu bol vzdy. Každá nastupujúca generácia mala snahu posunúť úroveň života vyššie. Bolo to zdravé, pokiaľ budovanie bolo založené na skúsenostiach s múdrosti otcov s dedov. To však neplatí dnes. Globálni manipulatori sa rozhodli zničiť bielu rasu a vymeniť európske narody. Čítal som, v niektorej diskusii, že nebohý kardinál Ratzinger vydal pred zvolením za pápeža knihu s názvom Európa. V nej poukázal na fakt, že moderná Európa pestuje v sebe nenávisť k sebe samej. Západní progresivisti plní pochopenia pre každú zvrátenosť, sa pokúšajú akýmkoľvek spôsobom otvoriť všetkým zvráteným a škodlivým "hodnotám", mládež, aby už nemilovala ani seba samú ani svoje korene! V dejinách Európy vidia už iba to, čo je zlé, odsúdeniahodné a deštruktívne. Áno sú to manipulatori, vyrábajúci pomätencov neschopnych vnímať realitu, ani to, čo je v histórii Európy veľké a hodnotné. K tomu sa dá dodať už len jediné, že generácia a národy, ktore nemáju úctu k sebe, k obyvateľom, ku svojej minulosti, nemá pred sebou žiadnu budúcnosť. O to viac to platí dnes o Európskom kontinente, aj o Slovensku a Česku
Linda
Pred 9 dňami
Kazateľ 1, 9-10: Čo bolo, to bude, a čo sa robilo, to sa bude robiť. Niet nič nového pod slnkom. Ak by aj niekto o niečom povedal: „Pozri, toto je nové!“— už dávno to bolo v časoch, ktoré boli pred nami. Ďakujem pán Hoffman za vynikajúci článok.
Blbológ
Pred 8 dňami
Už "praotec Janeček" vravieval: Mladí si myslia, že s nimi prichádzajú zlaté časy, ale starí vedia, že s nimi tie časy odchádzajú.
Andrej
Pred 8 dňami
Obávam sa, že označenie "generačná zmena" namiesto objasnenia skôr zahmlieva skutočnú príčinu problému a zradbe odvádza od riešenia problému. Skrýva najmä veľmi škodlivé vplyvy na celú spoločnosť asi len preto, že staršie generácie sú voči nim viac imúnne - mám na mysli technológie ako počítače, zobrazovacie technológie, sociálne siete, AI... Už je nepochybné, že bránia zdravému vývinu človeka na jeho plný potenciál (narovinu - v ich dôsledku ľudia osprostievajú) a na generácii Z je to už veľmi vidno, lebo prišiel čas, keď je nútená začleniť sa nejako do produktívnej spoločnosti a začať spoločnosti prinášať nejaký úžitok, postupne preberať vedenie a zodpovednosť. Označenie "generačná zmena" natíska postoj, že nám nič iné nezostáva, len sa s tým zmieriť a naučiť sa spolužiť v mieri. Lenže tu nejde o nejaký mier, ale o vysporiadanie sa s technológiami tak, aby človeku a spoločnosti neškodili. Aby rovnaký problém nemali aj s ďalšie generácie.