Maďarská aliancia sa správa ako Šimečkov ratlík
Lídri menšinových Maďarov sa ohli v smere vetra. A zrejme na tom zarobia.

Lídri menšinových Maďarov sa ohli v smere vetra. A zrejme na tom zarobia.

Na politickej mape sa po dlhšej dobe objaví nový hráč. Maďarská aliancia má nakročené k piatim percentám. Pracujú na tom v PS. A pracujú na tom – zákonite – aj v progresívnych médiách. Rozhovory s Gubíkom sú zrazu všade. Strana menšinových Maďarov už nie je v izolácii.
Stačilo na to málo: zabudnúť na Orbána s Ficom. A podpísať spoluprácu s progresívcami.
Keď sa Maďarská aliancia usadí na piatich percentách, prekreslí to pomery síl na osi koalícia – opozícia. PS získa do svojho tábora cenného spojenca. Gubík už koncom apríla vylúčil spoluprácu so Smerom. Najnovšie sa zaväzuje k politickej spolupráci s PS. A dodáva, že kým bude predsedom, karanténu pre Smer strana neodvolá.
Je to dosť zásadná zmena. Pôvodne predsa s Maďarskou alianciou rátal skôr Orbánov Fidesz. A Ficov Smer. Kým bol Orbán premiér a finančne podporoval krajanov, Gubíkova aliancia si držala od progresívcov zdravý odstup. Preferovala dobré vzťahy s Orbánom.
Napokon, to bol hlavný dôvod, prečo médiá vrhli Maďarskú alianciu do kliatby. Bola neprijateľná. Geopoliticky neprijateľná…
Narazila na mediálnu blokádu. A na mizerné výsledky vo volebných modeloch.
O obrat sa postaral až úpadok Orbánovej moci. Bol zrejmý už koncom roka 2025, keď sa ako dominantná strana presadzovala Magyarova Tisza. V PS to využili a skúšali si Gubíka získať ako nového partnera. Hoci aj sľubmi o vymazávaní Benešových dekrétov.
Definitívne sa to prelomilo po volebnej porážke Orbána. Gubík vycestoval za novým maďarským lídrom Magyarom. Presne v tom čase sa Maďarská aliancia poponáhľala oznámiť, že vylučuje spoluprácu s Ficom.
Pôsobilo to trochu trápne – ako okamžitá zrada Orbána a prílišná nadpráca v prospech Magyara a PS. No oplatilo sa to. Gubík už nesedí v kúte. Je z neho prominent, o ktorého sa zaujímajú opozičné strany, takmer všetky médiá a napokon aj prieskumné agentúry. V máji aliancii namerali takmer päť percent.
VladoP
Pred 13 dňami
Maďarská aliancia dopadne rovnako ako zmieňovaní Demokrati: uverí v predvolebné prieskumy a po facke, ktorú dostane vo voľbách nebude chápať, ako je to možné, keď predsa prieskumy hovorili inak. Ale ono to tak obyčajne býva, keď uveríte ilúzii, ktorú si sami vytvárate. Po náraze na realitu ostane len tá nedávno zmieňovaná politická úzkosť a hľadanie možného vinníka, čo na Slovensku zase nie tak ťažké, tu už aj dieťa v základnej škole predsa vie, že vždy a za všetko môže Fico, prípadne Putin.
Bystrík
Pred 13 dňami
"Guby nebude sedieť v kúte" či ako to bolo...
Furi
Pred 13 dňami
Živo si spomínam na Gubíka, ako u Krála lavíroval a nechcel potvrdiť budúcu spoluprácu s PS. V Maďarsku ešte vládol Orbán a aj keď prognózy udávali jeho takmer 100% porážku, Gubík sa krútil ako had. Veď čo ak by... Po Orbánovej porážke ukázal svoj "charakter." Vo svojej zaslepenosti po moci, podpísal chalanisko zmluvu s diablom. PS ho zrejme vystrelí do parlamentu, ale akými zbraňami Gubík bojuje, takými Aliancia zhynie. Maďari budú použití a potom zneužití.
Peterpan65
Pred 13 dňami
Pokiaľ je za týmto vývojom Soros, a myslím si, že k tomu vyrazne prispieva, niet sa vwľmi čo čudovať. Zároveň by som to vnímal, ako vážnu hrozbu. Výsledky volebných prieskumov, v závislosti koaličných preferencií daného subjektu sú témou samou o sebe. Niekto tomu hovorí boj za demokraciu. V skutočnosti ide o hrubú manipuláciu verejnej mienky.
Alex
Pred 13 dňami
myslím, že prepadate alarmizmu a prikladajte ez az gubik-ovi neprimeranú dôležitosť...