Niekoľko poznámok ku kapitalizmu
Kto veril v kapitalizmus, najskôr ocení, že sa dneška nedožil. Kto bol skeptický, tiež ocení, že sa dneška nedožil.

Kto veril v kapitalizmus, najskôr ocení, že sa dneška nedožil. Kto bol skeptický, tiež ocení, že sa dneška nedožil.

„Ako to všetko dopadne?“, pýta sa občas človek s vedomím, že nedovidí za horizont času, ktorý mu je tu vymeraný. Zvedavosť je ľudská a zvedaví boli aj tí, ktorí už tu nie sú. Nepochybne si zaslúžia odpoveď, ako to všetko dopadlo.
Aby som bol pripravený referovať, keď sa ma budú pýtať, priebežne si na okraj diania zapisujem jednotlivé vety. Nejde o nič zložité ani definitívne. Je to osnova, od ktorej sa bude odvíjať moja reč k zvedavcom, ktorí sa nedočkali pointy.
Tu je jedna poznámka a deväť jednotlivých viet k tomu, ako neslávne dopadla po novembri 1989 revitalizácia kapitalizmu:
Znechutení svetlými zajtrajškami sme vykročili k temným včerajškom.
Najprv pár boháčov (tých najväčších) vysaje zo spoločnosti peniaze a s nimi demokraciu. Kde zmizne sebestačnosť, zmizne aj demokracia. Potom iní boháči, finanční špekulanti, do toho vákua nalejú vymyslené peniaze a všetkých zadlžia. Tak prídu navnivoč aj zvyšky demokracie. Spoločnosť sa zvlčí a boháči v Davose si lámu hlavu, čo s tými zvlčenými ľuďmi. Problém pritom spočíva v tom, na čo sú ľuďom boháči.
Tak dlho sa zľahčovali zlé veci s tým, že za komunistov bolo horšie, až je dnes horšie než za komunistov.
Kapitalizmus nie je synonymom slobody. Synonymom kapitalizmu je bezprávie.
Zachrániť kapitalizmus zoštátnením kapitalistov.
Sajlo
Približne pred 2 mesiacmi
Vytesať do kameňa... ale aj ten časom zvetrá a oni potom zabudnú.. a on sa potom vráti. Či ten exorcista nebude málo :-(
Marian Biskupič
Približne pred 2 mesiacmi
👍👍👏vynikajúco ,vďaka
Nina
Približne pred 2 mesiacmi
Výborná analýza 👍👍👍
MartinX
Približne pred 2 mesiacmi
Každý režim sa raz vyčerpá. Aj socializmus, ktorý sľuboval rovnomernejšie rozdelenie zdrojov, ale nakoniec to skončilo na rozdelenie medzi rovnými a “rovnejšími”, aj kapitalizmus ktorý sľuboval viac slobody ale nakoniec to skončilo so slobodnými a “slobodnejšími”. Materiálny svet je len škola kde sme odsúdení neustále opakovať tie isté chyby. Snáď sa niekedy poučíme.
Palo Satko
Približne pred 2 mesiacmi
Kapitalizmus je o kapitale. Kapitalom su zdroje ktoré môžete použiť na osobnú spotrebu, alebo na investície. V konečnom dôsledku keď si kúpim najdrahšiu superjachtu, alebo postavim halu na výrobu syrov, urobím pre ľudstvo dobrodenie. V prvom prípade technickym pokrokom a v druhom výrobou potravin. Bohatý človek nie je automaticky zloduch. Keď pri bohatnuti dodržiava zakony je to v pohode. Pozeral som Daniškove Do kríža, kde boli dvaja starší podnikatelia. Nenadobudol som z nich pocit že sú to lotri. Berme to tak, že dnešné média dokážu urobiť zloducha z každého boháča, ktorí ich nefinancuje a tlačia na obyčajnú ľudskú závisť. Kresťanom pripomínam, aby v komentároch pamätali, že závisť je smrteľný hriech. :)