Zelenskyj poslal Putinovi dva odkazy. Jeden z nich priniesol Fico
Ficova cesta do Moskvy mala celkom inú váhu ako pred rokom. Tentokrát išlo aj o diplomaciu. Dokonca ukrajinskú.
Ficova cesta do Moskvy mala celkom inú váhu ako pred rokom. Tentokrát išlo aj o diplomaciu. Dokonca ukrajinskú.

Fico sa totiž pred cestou do Ruska stretol s ukrajinským prezidentom. Výsledok: Zelenskyj požiadal Fica, aby odovzdal odkaz Putinovi. Znel zhruba tak, že Zelenskyj je pripravený rokovať s Putinom. A v akomkoľvek formáte.
Redakcii Marker to potvrdili zdroje z prostredia slovenskej diplomacie.
Samozrejme, platí, že Zelenskyj podobné návrhy zverejnil už viackrát. Nepotrebuje na ne Fica. Zároveň však platí aj to, že osobné odkazy cez premiéra tretej krajiny majú vyššiu váhu.
Zelenskyj tým chcel ukázať, že to už nie je len mediálna hra alebo silné reči. Vyzeralo to tak, že sa posúva. A chce rokovať o dohode.
Bola by to dobrá správa, ktorá by si zaslúžila podporu.
Lenže – padlo to. A padlo to už deň predtým, ako Fico prišiel do Moskvy. Postaral sa o to druhý odkaz Zelenského Putinovi.
Zelenskyj v piatok zverejnil „prezidentský dekrét“, ktorý bol výsmešný, ironický, urážlivý. Tvrdil v ňom, že povoľuje Rusom usporiadať májové oslavy v Moskve. Ukrajinské sily 9. mája nebudú útočiť na Červené námestie – vraj z humanitárnych dôvodov.
„Dekrét“ – výsmech Rusku – následne zverejnili ukrajinské veľvyslanectvá na facebookových stránkach. Zelenskyj k nemu pridal ďalšie komentáre na sieti X.
Odkaz, ktorý mal Putinovi priniesť Fico, bol už po týchto pózach Zelenského zbytočný. Potvrdil, že mu nejde o reálnu diplomaciu ani o úprimný záujem rokovať. Hru vrátil tam, kde bola doteraz: do suterénu. Teda do roviny siláckych rečí cez médiá a siete.
Rusi po tomto divadle opäť pochopili, že zaoberať sa Zelenským a jeho návrhmi je strata času.
Rokovania na najvyššej úrovni budú mať zmysyel až potom, čo sa pripravia. Vyžiadajú si diplomatickú a politickú úroveň. Nie úroveň „facebookov” a trollov…
Je škoda, že Zelenskyj svoj prvý odkaz Putinovi nedotiahol do úspešnejšieho konca. A zabil ho tým druhým. Aj keď… Kto od Zelenského očakával opak?
Napriek tomu úloha, ktorú zverili Ficovi, pôsobí aspoň trochu optimisticky. Je zrejmé, že časť ukrajinského vedenia chce dohody s Ruskom o ukončení vojny. A tlačí do toho aj Zelenského.
Je to jednak preto, že si to vynucujú Američania, ktorým pri Iráne došla munícia. A potom preto, že Ukrajina je už vyčerpaná z vojny, ktorú nedokáže vyhrať. Sľuby Západu, ako Ukrajine pomôže zvíťaziť a ako čaká Rusko strategická porážka, sa ukázali ako fatálne omyly…
Skôr či neskôr budú skutočné, dobre pripravené mierové rokovania na programe dňa. Otázne ostane len hollywwoodske správanie Zelenského.
Obrat nesledujeme len v ukrajinskom vedení. O rokovania s Ruskom sa opakovane uchádzala americká vláda. A rozhýbala sa aj Európa (hoci to trochu skrýva).
Európska komisia chce vymenovať kontaktnú skupinu pre rokovania s Ruskom. Francúzsky prezident Macron sa pokúšal hovoriť s Putinom (telefonicky). Nemecký kancelár Merz priznal, že v istej fáze bude nevyhnutné rokovať s Ruskom. A pristúpiť na dohody, ktoré obnovia poriadok a prosperitu v Európe.
Z tohto pohľadu sa by potom mohli Ficove kontakty v Moskve ukázať ako užitočné. A dokonca ako cenné.
Scéna sa posunula.
Minulý rok vyzerala Ficova cesta do Moskvy provokačne. Tento rok ju viacerí lídri prešli buď zhovievavým mlčaním, alebo s pochopením. Príkladom je poľský minister zahraničných vecí Sikorski. Vyhlásil, že Ficovi „môžeme cestu do Ruska odpustiť“, keďže sa stretol so Zelenským a podporuje Ukrajinu.
Presne o tom to je. Diplomacia na viaceré strany má určite väčšiu budúcnosť ako vojnové, zákopové pózovanie. A zákazy komunikovať s Ruskom.
„Nesposlušný Fico“ sa ešte možno zíde Macronovi, Merzovi, eurokomisii… Môžu ho použiť, keď budú hľadať cesty k tomu, čo si ticho plánujú a s čím zatiaľ nevedia pohnúť: k rokovaniam s Rusmi.
Po páde Orbána je Fico jediný z európskych premiérov, ktorý otvorene komunikuje s ruskou stranou. Únii sa to nemusí páčiť, no môže sa jej to občasne hodiť. Nabudúce môže Fico priniesť odkazy Putinovi aj od komisárov z Bruselu.
A mohlo by to byť s lepším výsledkom ako dnes, keď to skúšal herec Zelenskyj. Ten vie zahrať takmer čokoľvek, len nie to, čo dnes potrebuje. Rolu diplomata.
loko
Približne pred 2 mesiacmi
Nie je to diplo.at, je to herec ktoremu noty pisu Briti, a ti uz 250 rokov riesia ako oslabit Rusko. Vtedy pri zakaze kotvenia britskych lodi briti inspirovali rusov zavrazdit vlastneho cara. Neskor Krymska vojna, zase briti. Studena vojna, zase anglosasi teda aj briti. A pred 2 rokmi Johnson zrusil dohodu o mieri s rusmi. Britania je stale tak trochu kolonionalna velmoc, hoci cez 2.sv. vojnu stafetu predal za obrovsky obchod za vojensku pomoc akciami aj peniazmi slavny Churchil amikom. Aj ked Hitlera uviedol do politiky britsky lord, az do roku vsetmy politicme stretnutia Hitlera boli v palaci britskeho lorda v Nemecku.
Prince of Earth
Približne pred 2 mesiacmi
Ja som rad že bol premiér Slovenskej republiky Róbert Fico na stretnutí s prezidentom Ruskej federácie V. Putinom. Treba udržiavať dobre diplomatické vzťahy. 👍
crawler
Približne pred 2 mesiacmi
by the way nikde nevidim spravu o vysledkoch regionalnych volieb vo Velkej Britanii, vyhral Farage, Labouristi sa prepadli o 1000 kresiel :)
Marta Gondárová
Približne pred 2 mesiacmi
Ja mam na to iny nazor a to, ze Zelensky si z Fica spravil prcu, inak by nasledne nezverejnil vysmesny Dekret pre Rusko. Ved na Zelenskeho sa staci pozriet a vidis, ze je to kral potmehudov.
VydryDuch
Približne pred 2 mesiacmi
Domnievam sa, že Zelenský Fica iba zneužil, skutočným zmyslom bolo zosmiešniť a poškodiť jeho osobu u Rusov. Zrejme sa situácia Ukrajiny na fronte zlepšila natoľko, že konečná peremoga je za dverami a majú čas na takéto zábavky... Keď chce Zelenský slávne bojovať, tak nech bojuje. Keď chcú Ukrajinci zaňho slávne umrieť, tak sláva herojom. Ale Fico samotný by sa mal do budúcna obadať, koho odkazy bude kam nosiť. Znižuje to totiž dôveryhodnosť tak jeho, ako premiéra, ako aj krajiny, ktorú reprezentuje 🙁